Genç Capital

Genç Capital

YETENEK KAPMA YARIŞINDA YENİ DÖNEM

Sevilay Pezek Yangın, Merck Group’un Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Rusya’dan oluşan EMEA Bölgesi’nin yetenek yönetimi ve gelişimi direktörü. 36 ülkede çoğunluğu beyaz yakalılardan oluşan 10 bin kişinin yetenek yönetiminden ve gelişiminden sorumlu. Aynı zamanda Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) başkanı. 2015’te de insan kaynakları yöneticilerinin ana gündeminin yetenek yönetimi olmaya devam edeceğini söyleyen Pezek, “Şirketlerin yetenekleri kapmak konusundaki yarışı sürecek” diyor. Merck’in yeni dönemde yetenek kapma yarışında daha rekabetçi olabilmek için yetenek yönetiminin sorumluluğunu İK yöneticilerine değil iş liderlerine verdiğini belirtiyor.

10 MART, 2015

Genç Capital

VELİAHTLAR NEREDE OKUDU?

İş dünyası büyük oranda aile şirketlerinin hakimiyetinde… Durum böyle olunca veliahtların eğitim hayatı da oldukça önemli. Çünkü işlerin yolunda gitmesi için iyi eğitimli yeni aile bireylerinin yetişmesi gerekiyor. Türkiye’deki aile şirketleri veliahtların eğitimine çok önem veriyor. İzzet Özilhan’dan Kamil Yazıcı’ya, Hacı Sabancı’dan Niv Garih’e Kerem Kamışlı’dan Osman Geylan’a iş dünyasının veliahtlarının eğitim hayatlarını araştırdık.

10 MART, 2015

Genç Capital

YURTDIŞINDA KARİYER VAADİMİZ VAR

Toplam 29 bini aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından Anadolu Grubu, genç yetenekler için önemli kariyer fırsatları vadediyor. Anadolu Grubu İnsan Kaynakları Başkanı Osman Alptürer, şirketlerinde işe başlayan yeni mezunlara kariyer planlarını destekleyici eğitimler sunduklarını belirtiyor, “Yeni mezun çalışanlarımızın performanslarını yakından takip ederek uzun vadede kariyer gelişimlerini planlıyoruz. Farklı coğrafyalarda ve farklı sektörlerde şirketlerimizin bulunmasının avantajını kullanarak pek çok kariyer imkanı sağlıyoruz” diyor.

10 MART, 2015

Genç Capital

YENİ MEZUN ARANIYOR

Şirketlerin 2015 istihdam planları netleşmeye başladı. Her zaman olduğu gibi bu planlarda yeni mezunlar önemli bir yer tutuyor. 21 şirketi kapsayan araştırmamız, bu şirketlerin 5 bin civarında yeni mezunu ekiplerine dahil edeceğini gösteriyor. Örneğin bu yıl CMC 900, H&M 700, Koton 650, Carrefoursa 500 yeni mezunu kadrosuna katacak. Yeni mezunlar için özel programlar hazırlayan şirketler, mentorluktan eğitime çok çeşitli fırsatlar sunuyor.

9 MART, 2015

Genç Capital

HEDEFİMİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Sina Afra ile kendi hikayesinden de yola çıkarak gençler için girişimciliğe giden yol haritasını konuştuk.

25 EYLÜL, 2014

Genç Capital

Y KUŞAĞINI CEZBETME YARIŞI

Şirketlerin Y kuşağından beklentileri yüksek. Birçok kuruluş, Y kuşağının kendilerine farklı bakış açısı kazandırmasını bekliyor.

25 EYLÜL, 2014

Genç Capital

DEĞERLERİMİZE UYGUN GENÇLER ARIYORUZ

Boyner Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu ile her yıl 800’e yakın yeni işe alım yapan grubun özgün İK politikasını ve “Boy-nerli” olmayı konuştuk.

25 EYLÜL, 2014

Genç Capital

EN DEĞERLİ BAŞLANGIÇ

Uzmanlara göre satış ve pazarlama departmanları iyi bir başlangıç yapmak için ideal. Bu departmanları bilgi teknolojileri, finans, insan kaynakları ve satın alma takip ediyor.

25 EYLÜL, 2014

Genç Capital

AKTİF GENÇLERİ TERCİH EDİYORUZ

Yaşar Topluluğu’nun işe alım süreçlerini 20 yıla yakın süredir grup bünyesinde çalışan İK Direktörü Filiz Ergin’le konuştuk.

25 EYLÜL, 2014

Genç Capital

KAMPÜSTE YARATILAN GİRİŞİMLER

Yeni dönemin girişimcilerini üniversite yıllarından itibaren kendi işlerini kurmaya iten nedenler de aslında bu özellikleri oluyor. Üniversitede kendi işini kuran girişimcilerin sıra dışı kariyerlerini araştırdık...

25 EYLÜL, 2014

Genç Capital

ORTAK GELECEGE 65 YILLIK YATIRIM

Kurulduğu günden bugüne kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) çalışmalarında yer almaya önem veren Akbank, bugün Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri.

16 HAZİRAN, 2014

Genç Capital

GLOBAL ÖĞRENCİLER

Dünyada bugün yönetici yetiştiren, 13 binin üzerinde yönetim okulu mevcut. Bu alanda talep, her yıl artış gösteriyor. Rekabet de giderek tırmanıyor.

16 HAZİRAN, 2014

Genç Capital

MİNİ MAĞAZALARIMIZA YÖNETİCİ ARIYORUZ

Yeni formatımız, şirketimizin büyüme hedefi içerisinde öncelikli yer teşkil ediyor” diyen, CarrefourSA İnsan Kaynakları Direktörü Asena Yalınız, sorularımızı yanıtladı.

16 HAZİRAN, 2014

Genç Capital

EN KRİTİK HATALAR

Capital, genç profesyonellerin radarındaki şirketlerin İK yöneticileriyle konuşarak yeni mezun gençlerin iş görüşmelerinde yaptıkları hataları belirledi.

12 HAZİRAN, 2014

Genç Capital

GENÇ ÖĞRETMENLERE KARİYER FIRSATLARI NELER?

Doğa Koleji'nin Genel Müdür Yardımcısı Serkan Bünyamin Çelikten, bu büyümeyle beraber önümüzdeki dönemde her yıl 1.500-2.000 arası öğretmen istihdam edeceklerini söylüyor.

12 HAZİRAN, 2014